Polecamy

Proste sposoby na utrzymanie czystości w łazience

Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Utrzymanie czystości w łazience często kojarzy się z trudnym zadaniem, lecz stosując kilka prostych sposobów, można znacznie ułatwić osiągnięcie takiego stanu. To bardzo istotne, nie tylko ze względów estetycznych, ale też zdrowotnych. W tym pomieszczeniu może się rozwijać wiele drobnoustrojów, które zaszkodzą potem domownikom. Ewentualne zagrzybienia czy mocne osady, będą także trudne do usunięcia. Z tego względu warto zachować regularność i odpowiednie podejście do codziennego sprzątania tego pokoju. O co należy zadbać? 

Pozbywanie się wilgoci i wentylacja

Po kąpieli w łazience unosi się wilgoć, co jest naturalnym zjawiskiem, lecz trzeba zadbać o odprowadzenie takiej pary wodnej z pomieszczenia. To właśnie ewentualne drobinki wody oraz problemy z odpowiednią wentylacją, mogą być przyczyną największych problemów z czystością w tym rejonie domu. W przeciwnym razie może dochodzić do zagrzybienia, które stanowi już duże wyzwanie. Z pewnością warto się upewnić czy system wentylacji jest sprawny i sama kratka nie jest w żaden sposób zatkana czy przesłonięta. Bezpośrednio po kąpieli dobrze jest uchylić drzwi oraz najlepiej okno, oczywiście jeśli takie znajduje się w łazience. Dodatkowo można również zainwestować w pochłaniacz wilgoci. Z myślą o ładnym zapachu, który wpływa na komfort korzystania z tego pomieszczenia, należy dbać o wietrzenie pokoju, a dobrym pomysłem będzie także odświeżacz powietrza. 

Zadbanie o ergonomię i dobór odpowiednich materiałów wyposażenia

O utrzymaniu czystości w pomieszczeniu można pomyśleć już na etapie jego projektowania i wykończenia. Ergonomia pokoju, z jego klarownym podziałem względem funkcji oraz łatwym dostępem do poszczególnych elementów, sprzyja utrzymaniu codziennego porządku. Dodatkowo należy też zwrócić uwagę na dobór materiałów wykończeniowych i technologii zastosowanych w samym wyposażeniu. Łatwiejsze do utrzymania w czystości będą jednolite i gładkie powierzchnie. Ciekawym rozwiązaniem są technologie ułatwiające sprzątanie, jak kabiny prysznicowe z powłoką hydrofobową, która odpycha cząsteczki wody i zapobiega powstawaniu osadów. Pomocne mogą się okazać także akcesoria łazienkowe. Dozownik na mydło ułatwi jego przechowywanie i pozwoli uniknąć mało estetycznych nalotów. Wieszaki na ręczniki, pozwolą na trzymanie ich w odpowiednim miejscu, zmniejszając też ryzyko ich upadku na podłogę, gdzie w ciągu dnia mogą się zgromadzić pewne zanieczyszczenia. Warto wybierać także kosze na ubrania, które posiadają zamknięcie, co wpływa nie tylko na estetykę, ale i zapach w pomieszczeniu. 

Regularne czyszczenie z kurzu

Choć brzmi to dość prozaicznie, to kluczem do czystości w łazience jest regularność. Nie musi to obejmować czasochłonnych i dużych działań – wystarczą drobne czynności każdego dnia, które pozwolą uniknąć gruntownych porządków co kilka dni. Z pewnością codziennie powinno się przetrzeć półki oraz armaturę z kurzu. Można do tego wykorzystać choćby jednorazowe ręczniki z domieszką delikatnego środka do czyszczenia. To czynność, która zajmie zaledwie parę minut, a da znakomite efekty. Dobrym pomysłem będą takie działania po porannej toalecie, co pozwoli zebrać świeżo nagromadzony kurz. Trzeba również pamiętać o przecieraniu grzejnika w pokoju, na którym gromadzi się wiele zabrudzeń. 

Unikanie zacieków na bateriach łazienkowych

Częstym problemem są zacieki pojawiające się na chromowanych powierzchniach. Są one bardzo podatne na zabrudzenia oraz pozostałości po wodzie. Jeśli z czasem taki brud się utrwali, to będzie dość trudny do usunięcia i wymaga mocniejszego czyszczenia. Niezwykle prostym i szybkim sposobem jest wycieranie tych elementów bezpośrednio po kąpieli. Osuszenie mokrych części wyposażenia zapobiegnie powstawaniu zacieków, dzięki czemu powierzchnie baterii będą błyszczące i prezentują się po prostu schludnie. Samo działanie to natomiast zaledwie kilka czy kilkadziesiąt sekund, które warto poświęcić na to, żeby uniknąć potem problematycznego szorowania. 

Osad na ceramice i wannie

Przy korzystaniu z mydła, na ceramice czy nawet powierzchni z tworzywa sztucznego, będzie się tworzyć specyficzny nalot. Można tego uniknąć obmywając takie elementy i wycierając je do sucha. W przypadku wanny na pewno powinno się przynajmniej opłukać ją bezpośrednio po kąpieli. Samo osuszanie może być dość uciążliwe, a jeśli dojdzie do powstania nalotu, to można wykorzystać mieszankę octu oraz wody. W przypadku mocniejszego osadu, należy sięgnąć po odkamieniacz, dzięki któremu plamy uda się usunąć bez intensywnego szorowania. 

Dokładne czyszczenie toalety

Największym skupiskiem bakterii i zarazków w łazience, jest oczywiście toaleta. Bardzo ważne jest zatem regularne mycie, a także dezynfekowanie muszli, co najlepiej robić przynajmniej dwa razy w tygodniu. Takie środki dobrze jest aplikować wieczorem i pozostawiać do rana, dzięki czemu zastosowana mieszanka skutecznie upora się z zanieczyszczeniami. Warto stosować również specjalne kostki do WC. Podczas użytkowania należy też opuszczać deskę klozetową przed spłukaniem wody, żeby uniknąć rozprzestrzenianiu się bakterii po łazience. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wybrać idealne ogrodzenie dla twojej posesji?
Jak wybrać idealne ogrodzenie dla twojej posesji?
Wybór idealnego ogrodzenia może być skomplikowany. Dowiedz się jakie aspekty mogą mieć znaczenie przy wyborze ogrodzenia dla twojej posesji.
Jak wybrać idealne akcesoria do strefy relaksu w naszej łazience?
Jak wybrać idealne akcesoria do strefy relaksu w naszej łazience?
Poznaj tajemnice stworzenia swojego własnego spa w domu. Porady dotyczące wybierania akcesoriów do strefy relaksu w łazience, które pomogą Ci odprężyć się po długim dniu.
Jak wybrać odpowiednie okna tarasowe do domu?
Jak wybrać odpowiednie okna tarasowe do domu?
Zdobądź praktyczne informacje o wyborze okien tarasowych, które podkreślą unikalny styl twojego domu, zapewniając jednocześnie optymalną izolację i bezpieczeństwo.
Ostatnie wpisy