Polecamy

Jak czyścić armaturę łazienkową?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Łazienka wiele mówi o jej użytkownikach – i nie chodzi o to, czy jest pięknie wyposażona, funkcjonalna, zachwyca drogimi kosmetykami lub wysmakowanymi dodatkami. Pomieszczenie, w którym dbamy o higienę po prostu powinno lśnić czystością. Oczywiście utrzymanie porządku – szczególnie, gdy z łazienki korzysta kilka osób – nie jest zadaniem najłatwiejszym, ale z pewnością wykonalnym.

Przede wszystkim o wiele łatwiej jest na bieżąco dbać o porządek, niż poświęcać kilka godzin na gruntowne usuwanie zanieczyszczeń, np. raz w miesiącu. Do mycia baterii, prysznica itp. najlepiej używać miękkiej ściereczki i wycierać armaturę do sucha, aby uniknąć powstawania zacieków.

Chemiczne środki czystości

Na rynku znajduje się duża ilość różnego rodzaju preparatów do czyszczenia armatury łazienkowej. Możemy wybierać wśród płynów, żeli, past, mleczek i proszków o wielu zapachach. Czy jednak wszystkie te produkty są równie skuteczne i nadają się do każdego rodzaju armatury? Regularne dbanie o armaturę łazienkową nie pozwala na powstawanie trwałych zabrudzeń, które wymagają stosowania silnych środków czyszczących, mogących ją uszkodzić.

Już na etapie wyboru armatury należy zwrócić uwagę na cechy produktu, który zamierzamy nabyć. Może być on nieodporny na działanie kwasów i będzie wymagał stosowania odpowiednich środków pielęgnacyjnych. Najczęściej decydujemy się na te o odczynie lekko zasadowym. Warto także unikać proszków, gdyż mogą one zarysować powierzchnię (szczególnie, gdy konieczne jest jej szorowanie).

Pamiętajmy, aby w przypadku wątpliwości dokonać próby działania preparatu na niewielkim i niewidocznym elemencie.
W większości przypadków stosujemy ten sam schemat: środek czyszczący nakładamy na gąbkę lub ściereczkę, rozprowadzamy po armaturze i ceramice łazienkowej, po czym dokładnie spłukujemy wodą i wycieramy do sucha. Zawsze jednak warto przeczytać instrukcję podaną na opakowaniu preparatu.

Czego nie należy używać do czyszczenia baterii?

To jasne: środków, które nie są do tego przeznaczone, czyli proszków, środków do czyszczenia sedesów, chlorowych wybielaczy oraz rozcieńczalników.
Powierzchnie chromowane mogą ulec zniszczeniu po zastosowaniu produktów przeznaczonych do czyszczenia glazury lub usuwania kamienia. Uszkodzić je może także… słona woda! Jeśli do czyszczenia używamy mocniejszych środków, koniecznie trzeba je rozcieńczyć, a po użyciu bardzo dokładnie wypłukać czyszczoną powierzchnię i wytrzeć do sucha, aby resztki środka nie odparowały na armaturze, powodując powstawanie mikrouszkodzeń.

A może ekologicznie?

Jeśli mamy opory przed korzystaniem z gotowych preparatów, obawiamy się, że zaszkodzą one dzieciom korzystającym z łazienki, możemy wypróbować domowe metody. Choć, jak wszystkie, mają one swoich przeciwników.
Jednym z najpopularniejszych sposobów jest czyszczenie armatury roztworem octu i wody w proporcji 1:1; usuwa on osad z mydła, nadaje połysk i likwiduje pleśń.

Osad z kamienia usuniemy, owijając zabrudzone powierzchnie szmatką nasączoną roztworem octu spirytusowego lub roztworem kwasku cytrynowego (słuchawkę prysznica możemy zanurzyć w naczyniu z tym płynem lub – jeśli nie ma takiej możliwości – umieścić w woreczku foliowym z roztworem i przymocować gumką). Mniej więcej po godzinie dokładnie spłukujemy wodą i polerujemy.

Czyszczącą pastę z sody oczyszczonej – idealną do usuwania kamienia – uzyskamy, łącząc ją z wodą w stosunku 3:1. Przy silniejszych zabrudzeniach zostawiamy ją na kilka minut, przy lżejszych – przecieramy czyszczoną powierzchnię, płuczemy i wycieramy. Równie dobrze sprawdza się cytryna – pocieramy nią armaturę, spłukujemy, wycieramy i polerujemy.
Jak widać, jest wiele sposobów na to, by łazienka lśniła, uprzyjemniając nam spędzany w niej czas. Zatem – rękawiczki na dłonie i do dzieła!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wybrać idealne uchwyty do mebli w stylu skandynawskim?
Jak wybrać idealne uchwyty do mebli w stylu skandynawskim?
Odkryj sekrety doboru uchwytów do mebli, które podkreślą charakter stylu skandynawskiego. Spersonalizuj swoje wnętrza dzięki naszym praktycznym wskazówkom.
Jak personalizowany bukiet z kwiaciarni internetowej może przekazać Twoje uczucia?
Jak personalizowany bukiet z kwiaciarni internetowej może przekazać Twoje uczucia?
Odkryj moc przekazu, jaki niesie za sobą personalizowany bukiet z naszej kwiaciarni internetowej. Pokaż swoim bliskim, jak bardzo ich cenisz za pomocą wyjątkowych kompozycji kwiatowych.
Jak świeże soki z domowej roboty przyczyniają się do poprawy zdrowia i samopoczucia
Jak świeże soki z domowej roboty przyczyniają się do poprawy zdrowia i samopoczucia
Dowiedz się, jak domowe soki wpływają na twoje zdrowie i samopoczucie. Poznaj korzyści płynące z naturalnych składników i dowiedz się, jak w prosty sposób włączyć je do diety.
Ostatnie wpisy