Polecamy

Remont łazienki krok po kroku

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Remont łazienki jest wyzwaniem, które nastręcza właścicielom najwięcej problemów od strony logistycznej i projektowej. Trudność w realizacji projektu z pewnością będą mieli mieszkańcy bloków lub starych kamienic. Jak zmienić wygląd swojej łazienki i od czego zacząć? Przeczytaj artykuł!

Ściany pokryte pleśnią, niesprawna instalacja wodna sukcesywnie popychają nas w kierunku generalnego remontu. W związku z tym, że operacja jest zakrojona na szeroką skalę, należy przemyśleć każdy punkt bardzo szczegółowo. Nie jest to rzecz, którą powtarzamy co roku, a źle przemyślany wybór płytek będzie nas irytować przez kolejne lata.

Dobry plan to podstawa

Przede wszystkim zacznij od dobrego planu, w którym uwzględnisz wszystkie niedogodności, ewentualne problemy i finalną wizję nowej łazienki. Określ swój budżet i dokładnie sprawdź koszt materiałów, ceny ekip remontowych i ewentualne tańsze zamienniki potrzebnych części. Pamiętaj, że nie każdy może pozwolić sobie na umieszczenie ogromnej wanny, dużego lustra czy oświetlenia podwieszanego. Skonfrontuj plan ze swoim budżetem i poradź się projektanta lub doświadczonego pracownika budowy. Jeśli chodzi o zespół, który będzie przeprowadzał remont, najlepiej polegać na firmach z polecenia. Sprawdź dokładnie opinie o firmie i pracownikach, których chcesz wynająć. Prawdopodobnie i tak będziesz musiał trzymać rękę na pulsie i nie wszystko pójdzie po Twojej myśli. W takiej sytuacji uzbrój się w cierpliwość i przygotuj się na hałas, chaos i rozgardiasz przez najbliższy czas.

Remontując łazienkę, zadbaj o to, by mieć dostęp do innej toalety. Odnawianie kanalizacji absolutnie wyłącza ją z użytku na jakiś czas. Jeśli masz małe dzieci, przygotuj się na nadchodzące niedogodności.

Skucie starej glazury i hydraulika

To pierwszy etap i jednocześnie najbardziej pracochłonny. Kiedyś popularne było wykorzystywanie cementu do przytwierdzania płytek. Po tylu latach może sprawiać trudność przy ich usuwaniu i proces z pewnością będzie wymagać dużej siły fizycznej. Po tym etapie ukazuje nam się plan rur kanalizacyjnych i schemat umieszczonej instalacji elektrycznej, którą będziemy remontować w kolejnym etapie. Restauracja rur i podłączenie wody do pralki również wymagają ogromnej wiedzy i doświadczenia. Zdarzają się także nieprzewidziane sytuacje, które kończą się zalaniem. Kiedy Twoja ekipa jest doświadczona i wie, co robi, nic takiego Ci nie grozi.

Możliwe, że czeka Cię wymiana rur, jeśli jesteś właścicielem wykonanych tych z materiału żeliwnego. Nie jest to kosztowna inwestycja, a to konieczność przy remoncie łazienki. Natomiast musisz liczyć się z tym, że rury wykonane z plastiku będą bardziej hałaśliwe, lecz istnieją sposoby, by je wyciszyć poprzez umieszczenie specjalnych tłumików.

Montaż grzejnika, równanie ścian i nowa glazura

Kolejny etap to montaż grzejnika, wymiana instalacji elektrycznej i montaż sufitu podwieszanego. To moment na zaplanowanie, w którym miejscu będzie znajdowało się lustro. Pamiętaj, że powinno być najlepiej oświetlonym punktem w łazience. Warto zaaranżować doświetlenia nad prysznicem lub wanną, by stworzyć klimat.

Następnie wyrównanie ścian i położenie nowej glazury. Montaż luster i instalacja umywalki to punkty wymagające największego nakładu pieniężnego. Dopilnuj, by ściany zostały dobrze wygładzone, gdyż nierówności będą przeszkadzały w kolejnych etapach remontowych.

Ostatnim etapem są prace wykończeniowe i umeblowanie przestrzeni. Tu warto pomyśleć o inteligentnych rozwiązaniach, które będą się ładnie prezentowały i zmieszczą dużo artykułów łazienkowych.

Zdjęcie główne: Curtis Adams/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Odkrywając tajemnice dobrego snu: jak wybrać idealne łóżko do sypialni?
Odkrywając tajemnice dobrego snu: jak wybrać idealne łóżko do sypialni?
Poznaj kluczowe aspekty dobrego snu i dowiedz się, jak wybrać najodpowiedniejsze łóżko do sypialni, by poprawić jakość swojego odpoczynku.
Jak wybrać idealne mieszkanie dla swojej rodziny?
Jak wybrać idealne mieszkanie dla swojej rodziny?
Rozważasz kupno mieszkania dla twojej rodziny? Nasz poradnik pomoże Ci znaleźć idealne rozwiązania, podpowie jak uwzględnić potrzeby wszystkich domowników i na co zwrócić uwagę podczas wyboru.
Oszczędność czasu i pieniędzy dzięki hurtowniom elektrycznym: Jak skorzystać z korzyści zakupów hurtowych
Oszczędność czasu i pieniędzy dzięki hurtowniom elektrycznym: Jak skorzystać z korzyści zakupów hurtowych
Zakupy hurtowe w hurtowniach elektrycznych: Oszczędność czasu i pieniędzy dla profesjonalistów i firm branży elektrycznej.
Ostatnie wpisy