Utrzymanie czystości w łazience często kojarzy się z trudnym zadaniem, lecz stosując kilka prostych sposobów, można znacznie ułatwić osiągnięcie takiego stanu. To bardzo istotne, nie tylko ze względów estetycznych, ale też zdrowotnych. W tym pomieszczeniu może się rozwijać wiele drobnoustrojów, które zaszkodzą potem domownikom. Ewentualne zagrzybienia czy mocne osady, będą także trudne do usunięcia. Z tego względu warto zachować regularność i odpowiednie podejście do codziennego sprzątania tego pokoju. O co należy zadbać?
Po kąpieli w łazience unosi się wilgoć, co jest naturalnym zjawiskiem, lecz trzeba zadbać o odprowadzenie takiej pary wodnej z pomieszczenia. To właśnie ewentualne drobinki wody oraz problemy z odpowiednią wentylacją, mogą być przyczyną największych problemów z czystością w tym rejonie domu. W przeciwnym razie może dochodzić do zagrzybienia, które stanowi już duże wyzwanie. Z pewnością warto się upewnić czy system wentylacji jest sprawny i sama kratka nie jest w żaden sposób zatkana czy przesłonięta. Bezpośrednio po kąpieli dobrze jest uchylić drzwi oraz najlepiej okno, oczywiście jeśli takie znajduje się w łazience. Dodatkowo można również zainwestować w pochłaniacz wilgoci. Z myślą o ładnym zapachu, który wpływa na komfort korzystania z tego pomieszczenia, należy dbać o wietrzenie pokoju, a dobrym pomysłem będzie także odświeżacz powietrza.
O utrzymaniu czystości w pomieszczeniu można pomyśleć już na etapie jego projektowania i wykończenia. Ergonomia pokoju, z jego klarownym podziałem względem funkcji oraz łatwym dostępem do poszczególnych elementów, sprzyja utrzymaniu codziennego porządku. Dodatkowo należy też zwrócić uwagę na dobór materiałów wykończeniowych i technologii zastosowanych w samym wyposażeniu. Łatwiejsze do utrzymania w czystości będą jednolite i gładkie powierzchnie. Ciekawym rozwiązaniem są technologie ułatwiające sprzątanie, jak kabiny prysznicowe z powłoką hydrofobową, która odpycha cząsteczki wody i zapobiega powstawaniu osadów. Pomocne mogą się okazać także akcesoria łazienkowe. Dozownik na mydło ułatwi jego przechowywanie i pozwoli uniknąć mało estetycznych nalotów. Wieszaki na ręczniki, pozwolą na trzymanie ich w odpowiednim miejscu, zmniejszając też ryzyko ich upadku na podłogę, gdzie w ciągu dnia mogą się zgromadzić pewne zanieczyszczenia. Warto wybierać także kosze na ubrania, które posiadają zamknięcie, co wpływa nie tylko na estetykę, ale i zapach w pomieszczeniu.
Choć brzmi to dość prozaicznie, to kluczem do czystości w łazience jest regularność. Nie musi to obejmować czasochłonnych i dużych działań – wystarczą drobne czynności każdego dnia, które pozwolą uniknąć gruntownych porządków co kilka dni. Z pewnością codziennie powinno się przetrzeć półki oraz armaturę z kurzu. Można do tego wykorzystać choćby jednorazowe ręczniki z domieszką delikatnego środka do czyszczenia. To czynność, która zajmie zaledwie parę minut, a da znakomite efekty. Dobrym pomysłem będą takie działania po porannej toalecie, co pozwoli zebrać świeżo nagromadzony kurz. Trzeba również pamiętać o przecieraniu grzejnika w pokoju, na którym gromadzi się wiele zabrudzeń.
Częstym problemem są zacieki pojawiające się na chromowanych powierzchniach. Są one bardzo podatne na zabrudzenia oraz pozostałości po wodzie. Jeśli z czasem taki brud się utrwali, to będzie dość trudny do usunięcia i wymaga mocniejszego czyszczenia. Niezwykle prostym i szybkim sposobem jest wycieranie tych elementów bezpośrednio po kąpieli. Osuszenie mokrych części wyposażenia zapobiegnie powstawaniu zacieków, dzięki czemu powierzchnie baterii będą błyszczące i prezentują się po prostu schludnie. Samo działanie to natomiast zaledwie kilka czy kilkadziesiąt sekund, które warto poświęcić na to, żeby uniknąć potem problematycznego szorowania.
Przy korzystaniu z mydła, na ceramice czy nawet powierzchni z tworzywa sztucznego, będzie się tworzyć specyficzny nalot. Można tego uniknąć obmywając takie elementy i wycierając je do sucha. W przypadku wanny na pewno powinno się przynajmniej opłukać ją bezpośrednio po kąpieli. Samo osuszanie może być dość uciążliwe, a jeśli dojdzie do powstania nalotu, to można wykorzystać mieszankę octu oraz wody. W przypadku mocniejszego osadu, należy sięgnąć po odkamieniacz, dzięki któremu plamy uda się usunąć bez intensywnego szorowania.
Największym skupiskiem bakterii i zarazków w łazience, jest oczywiście toaleta. Bardzo ważne jest zatem regularne mycie, a także dezynfekowanie muszli, co najlepiej robić przynajmniej dwa razy w tygodniu. Takie środki dobrze jest aplikować wieczorem i pozostawiać do rana, dzięki czemu zastosowana mieszanka skutecznie upora się z zanieczyszczeniami. Warto stosować również specjalne kostki do WC. Podczas użytkowania należy też opuszczać deskę klozetową przed spłukaniem wody, żeby uniknąć rozprzestrzenianiu się bakterii po łazience.